TASUTA DPD TRANSPORT IGALE TELLIMUSELE

Kas sa teadsid, et on olemas eest- ja tagantkäekettad!?

Kas sa teadsid, et on olemas eest- ja tagantkäekettad!?

Mina igatahes ei teadnud. Räägime sellest!

Kõik algas sellest, et käisin Paliveres ringil, tõmbasin oma Latitude 64 Saint Pro kotist välja ja valmistusin eestkäeviskeks. Üks kaasmängija ütles seepeale, et päris veider kettavalik eestkäe jaoks. Kuidas palun!? Mängisime ringi lõpuni, aga see mõte jäi mind piinama. Mismõttes imelik valik? Mis siis parem valik oleks? Mis teeb kettast hea eestkäeketta? Õnneks tuli siinkohal appi vana sõber internet. 

Nate Sexton Euroopa Discgolfi Festival European Disc Golf Festival 2024

Nate Sexton Tallinna Lauluväljakul, Euroopa Discgolfi Festivalil. Mauri Levandi pilt.

Alustame algusest, füüsikast. Põhjus, miks ketas eest- ja tagantkäevisete puhul erinevalt käitub, on see, et eestkäeviset sooritades annad sa kettale vähem spin'i, aga rohkem väändejõudu ehk torque'i. See omakorda tähendab rohkem üleminekut ehk turn'i. Kuidas aga vältida seda, et kõik eestkäevisked "üle läheks"? Võta grammike ülestabiilsem ketas, kui tagantkäeviske jaoks võtaksid!

Head eestkäeketast valides tuleks silmas pidada ka seda, kui suur on ketta kuppel. Kui tagantkäe distantsivisete jaoks valitakse tavaliselt kuplisemad kettad, siis eestkäe puhul peaks võtma vastupidise sihi. Mida lamedam ehk flat'im ketas on, seda rohkem suudab see väändejõule vastu võidelda ja ei lähe nii palju "üle". Lisaks on lamedamat ketast ka mugavam käes hoida. Räägitakse ka, et flat'i ketta nurka on lihtsam kontrollida

Kolmas soovitus on valida laiema äärega kettad. See muidugi ei tähenda, et sa pead kohe poodi kõige laiema äärega ketta järgi jooksma, kuigi seda mugavalt käes hoida ei suuda. Vali ikka selline, millega end mugavalt tunned, aga lihtsalt arvesta, et laiem äär aitab väändejõule paremini vastu võidelda. 

Eveliina Salonen Euroopa Discgolfi Festival European Disc Golf Festival 2024 Innova Discs
Eveliina Salonen Euroopa Discgolfi Festivalil. Mauri Levandi pilt.

Soovitusi ka saab?

Loomulikult! Allpool toome välja mõned kettad meie tootevalikust, mida võiks eestkäevisete jaoks proovida.

Keskmaakettad

Discraft Zone. Teada-tuntud kange tegelane, mis suudab ka eestkäevisete puhul lõpuhajumist kindlustada.

Latitude 64 Harp. Lame ja ülestabiilne. Ideaalne eestkäele. Harp on leidnud kindla koha ka Kristin Tattari kotis. 

Kastaplast Berg. Ketas, mille käes hoidmine vajab algul veidi harjumist, aga kui sellega sõbraks saad, on ta ideaalne kaaslane nendeks lühikesteks, aga täpseteks lähenemisviseteks, mida ikka ette tuleb.

K1 Kastaplast Berg Cryztal Flex Get Freaky Discraft Zone
Fairway kettad

Innova Firebird. Kuldne klassik eestkäedominantsete mängijate seas. Hoiab oma lennujoont ka tugevas tuules.

Latitude 64 Explorer. Mitmekülgne ketas, mis sobib nii eest- kui tagantkäevisete jaoks. 

Innova Teebird. Sobib ideaalselt sirgete eestkäevisete jaoks. 

Distantsidraiverid

Innova Destroyer. Kindel sõdur tugevamateks viseteks. Suudab ka eestkäevisete puhul 'kangeks jääda' ja lõpus hajuda.

Dynamic Discs Raider. Suurepärane ketas "essitamiseks" ehk viseteks, mis alguses lähevad 'üle' ja lõpus hajuvad tagasi. Distantsipill!

Clash Wild Honey. Ketas, mis "essitab" kenast ka veidi nõrgema viskega mängijatel. Sobib hästi ka sirgeteks tagantkäeviseteks! 

Dynamic Discs Raider Clash Wild Honey

 

Kogu eelneva jutu kokkuvõtteks tahan siiski rõhutada, et kirjutatu ei tähenda kindlasti, et sul peaks ringil kaasas olema kaks kotti - üks eestkäe-, teine tagantkäeketastele. Loomulikult on ka universaalseid kettaid, mis sobivad mõlema viskestiili jaoks, aga mõned kettad on lihtsalt rohkem ühe viskestiili jaoks sobivamad. Lõpuks on kettavalik nagunii personaalne ja mis ühe jaoks on hea, on teise jaoks halb. Ja vastupidi.

Mina igatahes kavatsen kõik oma viimase kahe aasta halvad eestkäevisked kirjutada vale kettavaliku süüks ja lähen oma kotti ümber korraldama. Rajal näeme!

Kirjutas Kristi Prik.

Avapilt Mauri Levandi.