Teele Toomsalu: Ma ei oleks kunagi uskunud, et ma sellega hakkama saan!

Teele Toomsalu: Ma ei oleks kunagi uskunud, et ma sellega hakkama saan!

Teele, sellel hooajal tulid üpriski suure hoo ja pauguga FPO pilti, kui võitsid “musta hobusena” European Pro Tour etapi Kõrvemaal. Sinu Estonian Open võitu võib nimetada lausa Tuhkatriinu looks, kui pääsme võistlusele lunastasid paar päeva enne võistlust esmaspäevaselt Qualifier mängult. Kui suur üllatus antud võit sinu jaoks oli või unistasid sisimas võidust?

Minu jaoks oli see uskumatu kogemus. Mäletan väga hästi, kui läksin Estonian Open qualifierile pääset proovima saama. Ma polnud kunagi olnud nii närvis kui sellel mängul. Mäletan hästi, et esimesel putil käsi meeletult värises, sest soovisin väga pääset nii suurele võistlusele, mis toimub meie enda armsas pisikeses Eestis. Terve see ring oli mul meeletu närv sees, viimasel korvil vaatasin seisusid, kuidas teised neiud mänginud on ja ma olin väga õnnelik, sest ma teadsin, et see olen mina, kes saab pääsme. Estonian Open esimesel päeval oli samuti suur närv sees, sest ma polnud kunagi nii suurel võistlusel osalenud.

Võidust ma ei osanud unistada, sest kohal oli palju väga häid ja tugevaid mängijaid. Jäin endale kindlaks, et mängin enda mängu ja teen seda, mida olin endale eesmärgiks seadnud. Kui esimene ring läbi sai, siis olin kergelt öelda shokis, sest ma olin pärast avapäeva teine. Ma tundsin, kuidas mul ülekere külmavärinad tekkisid ja kananahk peale tuli.

Teisel päeval mängisin juba liiderpuulis ja seda filmiti ja näidati ka otsepildis. Kaamera hirmu mul õnneks ei ole, sest olen kaamera ees palju olnud. Teisel ringile läksin samuti selle mõttega peale, et teen seda, mida oskan ja ma sain sellega väga hästi hakkama. Kui ring läbi ja seisu vaatasin, siis olin Kaidiga esimesel kohal viigis. Uskumatu, ma ei oleks seda kunagi uskunud!

Viimasele päevale peale minnes olin ma meeletult närvis, sest see oli minu jaoks esmane kogemus alustada finaalpäeva ringi esikohalt. Enda peas mõtlesin, et kui ma kohe värisemist ei lõpeta, ei tule siit midagi välja ja lubasin endale, et teen enda mängu, millega ma sain edukalt hakkama. See võit tõi mulle pisara silma, sest ma ei oleks kunagi uskunud, et ma sellega hakkama saan.

Discgolf.ee, Teele Toomsalu
Teele Toomsalu koos õnnitlejatega pärast Estonian Open võitu. Foto: Marika Salmi

Sinu äsja lõppenud hooaja võib pidada väga edukaks - pakkusid tulist konkurentsi kõikidel olulistel võistlustel Eestis. Alustasid oma hooaega juba Talviste Meistrivõistluste 2. kohaga, lisandusid mitmed A-tier võidud ja poodiumikohad ning lisaks veel Eesti Meistrivõistluste 3. koht. Kuidas jäid käesoleva hooajaga rahule?

Jaa tõesti, selle hooajaga jäin ma väga rahule. Suutsin võita mitu PDGA võistlust, mis rõõmustasid mind väga. Suurimad altminek oli Soomes toimuv European Open teine ja kolmas ring. Soovisin väga neljandale päevale peale saada, aga närv vedas alt. Aga sellest saab palju õppida!

Kaua oled discgolfi mänginud ja mis on sinu eelnev taust enne discgolfi?

Alustasin mängimisega 2018. aastal. Olin sõpradega paar korda mängimas käinud ja minu esimene võistlus oli juba kohe samal aastal, kui osalesin Discihullude korraldatud võistlusel. Eelmine hooaeg (2022) olin ma discgolfist eemal vigastuse tõttu.
Enne discgolfi tegelesin jalgpalliga, mida mängisin kokku 17 aastat, see oli mu kirg, aga kahuks vigastasin oma põlve nii pahasti, et pidin minema noa alla. See oli minu jaoks vaimselt kui ka füüsiliselt väga raske. Taastusin põlvega aasta aega - õppisin nullist uuesti kõndima ja liikuma. Selle aasta ajaga sai mulle selgeks, et aitab jalgpallist, edaspidi tahan mängida discgolfi ja panustada oma aega sellele.

Millised näevad välja sinu treeningud off-seasonil? Millele enim tähelepanu pöörad? 

Proovin töö ja lapse kõrvalt käia nii palju jõusaalis kui jõuan.  Kuna olin põlvegavigastusega palju jõusaalis, siis sai kohe hakata ka käsi ning selga tugevamaks treenima. Sealt sain harjumuse jõusaalitreeninguid ka siiani jätkata. Kuna putt on minu jaoks väga tähtis, siis talvisel ajal veedan palju aega saalis putitrenni tehes. Nädalavahetustel proovin võimalikult palju mängimas käia.

Kuidas tunned, et on vahepeal muutunud sinu mäng nii füüsilise kui vaimse poole pealt? Mille puhul tunned, et oled tugevamaks saanud, mis vajaks veel lihvimist ja tähelepanu?

Ma tunnen, et minu mäng on läinud palju kindlamaks, ma ei kõhkle enam oma sooritustes, et kas saan hakkama või mitte. Muidugi pean sellega veel palju vaeva nägema, et rasketes olukordades toime tulla, et ma ei kiirustaks ja ei muutuks närviliseks vaid suudaksin jääda rahulikuks.

Keda näed hetkel oma suurimate konkurentidena ja miks?

Hetkel ma näen, et mu suurimad konkurendid on meie enda Eesti neiud, kes on nii palju arenenud. Muidugi kõige suuremad konkurendid on minu jaoks Anneli Tõugjas-Männiste, Kaidi Allsalu ja Kristi Unt. Kuna nad on minust kauem mänginud ja kogemustepagas on neil kõvasti suurem kui minul.

Discgolf.ee, Teele Toomsalu
Teele Toomsalu, Anneli Tõugjas-Männiste ja Kaidi Allsalu, Estonian Open. Foto: Marika Salmi

Sinu In the Bag ketaste list. Millised neist on sinu go-to kettad?

Mu kott koosneb ühest brändist milleks on Discraft. Discraft on saanud mu lemmikuks brändiks.
Minu kotist leiab järgmised kettad: Buzzz, Zone, Undertaker, Anax, Force, Zeus, Hades, Crank. Ning minu go-to kettad on Paul McBeth 2023 seeria Forced ja vanem run Soft Zone.

Milliseid uksi avanes sulle pärast edukat hooaega? Kas oled juba ka tuleval hooajal mõnes tiimis?

See oli minu jaoks juba suur ukse avamine, et sain kutse Soomes toimuvale European Open-ile. Hooajal 2024 esindan ma Team Discrafti!

Kuidas jõudsid Discrafti lepinguni?

Minust anti teada Discraftile ja nii võttis Discrafti tiimiesindaja minuga ühendust, et nad soovivad Euroopas tiimi kokku panna ja kas ma sooviksin nende tiimis mängida. Kõik sujus ilusti ja nii see tehtud sai.

Kui palju sa oma lepingust rääkida tohid, mis on sinu kohustused ja hüved?

Kohustusteks sai siis aastas vähemalt 15 PDGA võistlust mängida, lisaks hoida oma sotsiaalmeedia aktiivsena. Hüvedeks on boonussüsteem, mis rakendub siis, kui mängin Major, Eliit või A-tier võistlusi väga edukalt.

Kus sa need 15 PDGA võistlust plaanid kaasa teha, kas sellel aastal võib sind leida ka välisvõistluse nimekirjas?

Mul oli kindel plaan teha kaasa DGPT võistlused, aga kahjuks pean osadest võistlustest loobuma rahalise seisu tõttu. Eestis toimuvad EDGL-i korraldatavad võistlused teen ma kõik kaasa.

Millised on sinu suured sihid discgolfis, mille nimel treenid ja vaeva näed?

Minu suur siht on minna USA-sse võistlema ja näidata seal oma oskusi. Trenni ja vaeva näen ma selle nimel, et saada veel paremaks, kui ma praegu olen.

Discgolf.ee, Teele Toomsalu
Foto: Marika Salmi

Ilmselt mäletavad kõik möödunud suvel otsustavaid hetki suvistel Eesti Meistrivõistlustel 2023. Mis olid sinu mõtted viimasel avaviskel?

Ma teadsin, et olen liider, aga ei tekkinud mingit närvi, lihtsalt väikesed ebaõnnestumised ja vale ketta valik viimastel radadel. Viimasele rajale peale minnes teadsin, et mul on 1 viskeline edu ja minu mängustiil on pigem ründav, mistõttu läksin ma ründama korvi alla, olin kõik eelnevad võistluspäevad saanud 10m ringi lähedale. Ketas libises vara käest ära või hoidsin ma see hetk liiga nõrgalt kettast kinni - see lendas vasakule OB-sse. Peale seda viset tuli närv sisse, sest teadsin, et siit võib tulla ümbermängimine. Läksin drop zone-st eeskäega korvi alla ründama, sest ma tunnetan eeskätt paremini kui tagurit. Kahjuks tuli viske hetkel suur tuul ja tõmbas ketta sirgeks ja uuesti OB-sse. Siis juba teadsin, et lootus tiitlile on kadunud, leppisin sellega, sest midagi polnud enam teha. See oli minu jaoks väga õpetlik lõpp. Tulevikus olen kindlasti targem! Aga pronksmedal tuli ja ma olen selle üle väga uhke.