Tasuta DPD transport igale tellimusele

Discgolfi kettad puust ja punaseks: kuidas ja millal kasutada kaugmaa kettaid?

Discgolfi kettad puust ja punaseks: kuidas ja millal kasutada kaugmaa kettaid?

Iga pühendunud discgolfi huviline on kindlasti erinevatest videotest näinud, kuidas eliitmängijad viskavad 183 meetriseid ja pikemaidki viskeid. Sellise pikkusega visked vajavad spetsiaalset kettatüüpi – kaugmaa/pikamaa ketast. Tegemist on turul olevatest ketastest kõige kaugemale lendavate ketastega – eeldusel muidugi, et neid visatakse õige tehnikaga.

Mis on kaugmaa kettad?

Kaugmaa kettad on laiade, madalate ja teravate servadega ning kujult lamedad ja aerodünaamilised. Neil on potentsiaali lennata kaugemale kui ükski teine kettatüüp, kuid mängijal, kes antud ketast kasutab peab olema õige tehnika ja jõud, et panna see lendama nii nagu ette nähtud. Kaugmaa kettaid ei ole üldjoontes mõistlik kasutada viseteks, mis on lühemad kui 91 meetrit.

Kaugmaa kettad sobivad mängijatele, kelle tehnika on juba väga hästi välja arenenud ja kes suudavad selle nõudliku kettatüübiga sammu pidada. Paljudele mängijatele, eriti alustavatele mängijatele, on kaugmaa kettad esialgu liiga suureks suutäieks ning soovituslik on neist esialgu kõrvale hoida. Kaugmaa kettaid aitavad tehnika arenemisel asendada nii keskmaa kettad kui ka fairway kettaid.

Tutvu pikamaa ketaste valikuga Discgolf.ee e-poes!

Discgolf.ee, pikamaa kettad

Kuju

Kaugmaa ketastel on lame, terav ja aerodünaamiline kuju. See võimaldab neil piltlikult öeldes lõigata läbi õhu ja hoida kõrget kiirust pikaaegselt. Teravam ja laiem serv on disainilt see, mis eristab neid fairway ketastest. Osadel kaugmaa ketastel on serv isegi nõnda lai, et väiksema käega mängijatel on neid keeruline käes hoida.

Lennunumbrid ja -mustrid

Kaugmaa ketaste kiirusevahemik jääb numbritelt tavaliselt 10 ja 15 vahele. Korrektse visketehnika ja õige kiiruse juures sarnanevad kaugmaa kettad lennult aeglasemate ketaste lennuga. Kui aga visata neid liiga väikese jõuga, muutub kaugmaa ketas ülestabiilseks ja fade-b kiiresti. Kaugmaa ketaste viskamisel tuleb arvestada ka sellega, et kuna nende kiirus on nõnda suur, siis maapinnaga kokkupuutel võivad nad korduvalt edasi „hüpata“.

Distants

Kõige lühem distants, mille puhul mängijad võiksid üldse hakata kaugmaa ketta järele kätt sirutama, on ~91,5 meetrit. Väiksemate distantside puhul võib kaugmaa ketaste „hüppamise“ omadus pigem kahjuks kui kasuks tulla. Keskmise jõuulatusega mängija puhul võiks kaugmaa kettaga distants jääda ~122 meetri kanti.

Discgolf.ee, pikamaa kettad, Birgit Vider

Kuidas kaugmaa ketast visata?

Mängijatele, kes suudavad kaugmaa ketastele iseloomulikku kiirust kontrollida ja seda enda kasuks tööle panna, on soovituslikuks tehnikaks power grip, mis tähendab, et kõik kettaplaadi alla jäävad sõrmed on tihedalt üksteise kõrval ja hoiavad tugevalt ketta serva alt. Pöial on kettaplaadi peal ja just selles kohas, kust algab serv, et tagada ühtlane surve.

Laias laastus on neli erinevat situatsiooni, mil kaugmaa ketast kasutada: maksimaalse distantsi saavutamiseks, maksimaalse fade-i saavutamiseks, tugeva tuulega võitlemisel, maksimaalse skip-i saavutamiseks.

Ketaste kasutamisel tuleks silmas pidada seda, et ketastelt ei nõutaks ega oodataks tulemusi, mida nad ei ole mõeldud saavutama. Samuti ei tohiks ka enda vastu liiga karm olla – korrektse ja lihvitud tehnika harjutamine nõuab aega ja pühendumust. Igati soovituslik on proovida ja katsetada erinevaid kettaid, kogeda nende omadusi ja lennujooni, et saada aru ketaste erinevustest ning leida endale need kõige sobivamad.


Artikkel on refereeritud UDisc portaalist.


Fotod: Celin Lannusalu @discgolfvisuals