Raimo Kimmel: Hooajaks ettevalmistus ja need pagana vigastused!

Raimo Kimmel: Hooajaks ettevalmistus ja need pagana vigastused!

„Oh, kes meist ei unistaks autost ...“, selliste sõnadega algab Kukerpillide laul Autoohver. Läbivalt laulus juttu siis remondist.

Umbes sarnasest olukorrast leidsin ennast mõned päevad tagasi, aga teemaks ei ole üldse auto, vaid mina ise. 2022 aasta võistlushooaja teises pooles hakkasin tundma, et minu viskekäe õlg ei pea enam koormusele vastu ja pidev valuaisting ning peale võistlusringi käe tuimus ja nö väsimusvalu muutus päris koormavaks.  Peale seda, kui nädala jagu käele puhkust andsin, muutusid asjalood paremaks. Valu kadus ja oli suhteliselt mõnus jälle olla, kuni saabus uus võistlus ja peale esimest ringi hakkas kõik taaskord otsast peale. Seega võtsin nõuks, et talvisel perioodil pean tegelema oma kehaga rohkem ja eelkõige just üldfüüsilise poolega. Võtsin ühendust ühe „vanakooli treeneriga“, kes tegi mulle mõistliku treeningkava, kus ei ole julmad raskused, vaid mõistlik ja mõõdukas protsess lihasstruktuuri parendamiseks, arvestades minu vanust. Samas, lähtudes discgolfis väga olulisest, paindlikkusest, et ka seda saaks paremaks. Sain treeninguid teha umbes kolm nädalat ja voilaa, seesama õlavalu tagasi. Rääkisin „treenerile“ oma murest, mida ma saan ja mida ma ei saa oma õlaga teha.Ta suunas mind oma tuttava füsioterapeudi juurde, kes teatas - sul on „külmunud õlg“ („Külmunud õlg“/„külmunud õla” sündroom (inglise k frozen shoulder) on haigus, mis põhjustab õlaliigese liikuvuse piiratust ja valu. Haigust nimetatakse ka adhesiivseks kapsuliidiks). Ookei!! Mässas ja painutas mind pea tund aega ja lõpuks andis mõned harjutused, kuidas õla paindlikkust parandada. Samas lootust andis see, et asi ei ole liiga hull ja tema juurde tagasi minema ei pea, huhh.

Sobivalt saabus minu postkasti viide ühele artiklile, kus jutt käib just raskustega treenimisest ja discgolfist. Panen selle siia Teile tutvumiseks ja mõtete kogumiseks

Raskustega treenimine ja discgolf | Dr. Derek Wilcox (The Case For Weight Training In Disc Golf)

Spordiajaloos ei ole kunagi leidunud spordiala, kus sportlased oleksid kannatanud selle all, et nad on liiga tugevad. Küll aga leidub rohkelt väga tugevaid sportlaseid, kes kannatavad ebapiisavate oskuste all. Discgolf ei ole antud situatsioonis sugugi erandiks ning võttes arvesse, kuidas viimastel aastatel on see spordiala kasvanud ja arenenud, hakkab suure tõenäosusega nii võistlusmaastikul kui ka võistluste standardites kõikjal samasuguseid muutuseid nägema.

Me tajusime samasugust evolutsiooni traditsioonilises palligolfis kui Tiger Woods võistlusmaastikule ilmus ning kombineeris nii oskused kui ka talendi (mis olid olemas ka paljudel teistel mängijatel) sportliku võimekusega, mida antud spordis ja veel sellisel tasemel ei olnud varem nähtud. Kui vaadata nüüd PGA tuuri, võib märgata golfimängijaid, kes näevad välja palju tugevamad ja treenitumad kui näiteks 20 aastat tagasi ning seda just eelmainitud revolutsioonilise sündmuse tõttu. TOP 25 NCAA Golfiprogrammi jõutreenerina märkasin ma samasuguseid trende nagu teisteski oskustelt nõudlikel spordialadel. Kui sportlastel on sarnane oskuste tase, siis tugevamal sportlasel on palju suuremad eeldused eduks. Allpool on mõtted, kuidas eelnev avaldub discgolfis.  

KAUGUS! (AGA MITTE NII NAGU SINA ARVAD)

Kauguse näol on tegemist selge eelisega kui mõelda discgolfile, eks? Maksimaalsete vahemaade ülemmäärasid tõstetakse kindlasti ka edaspidi edasi, ent 100%-lised pingutused ei ole see, mis discgolfimängijaid heaks muudaks. Olen koostööd teinud mitmete traditsioonilise golfi mängijatega – madalamatelt tasemetelt professionaalideni välja ning tulemused on kõik samad. Nende mäng on drastiliselt paranenud, sest nende varasemalt 100%-list pingutust nõudnud sooritused hakkavad muutuma ühtlasemateks ja sujuvamateks 80-90%-listeks jõupingutusteks. See on koht, kus peaksidki suurem osa võistluste visetest (ideaalis) kategoriseeruma, kui proovida skoorida rajal targalt tegutsedes. Küll aga, kõigi nende võtete tegemine, milleni mõnikord vaevu jõudsid ja nende muutmine kättesaadavateks ja tavapärasteks võteteks, ongi koht, kus tulemused tõeliselt langevad.

Discgolf.ee, Raimo Kimmel

JÕUTREENINGUTE MÕJU PUTTIMISELE

Üks põnevamaid uurimisartikleid, millega puutusin kokku jõutreeningu mõjude uurimisel traditsioonilisele palligolfile, oli see, et tugevamatel golfisportlastel olid puttimise tulemused palju tugevamad ja täpsemad. Keegi ei näinud seda tulemas, eks? Ilmselgelt vajate alustuseks üleüldiseid puttimise oskuseid, kuid jõutreeningud suurendavad motoorsete üksuste signaalide ulatust, mis peegeldub omakorda suuremas koordinatsioonivõimes ja peenemmotoorikas. See tähendab, et visked on järjekindlamad ning juhtimine ja kontroll on täpsemad.

VÄLDI DISCGOLFI VIGASTUSI

Äärmiselt vana trend on olnud see, et kõhnematel sportlastel on erinevatel spordialadel sageli vigastused, mis tulenevad mingite kehaosade suure koormusega kasutamisest. Küünarnukid, selgroog, õlad ja põlved kõik neelavad tohutult palju jõudu erinevate discgolfi visketehnikate mehaanikas. Kui neid piirkondi ei toeta ja stabiliseeri piisav lihasmass, siis on suur tõenäosus, et vigastused hakkavadki järgemööda esile kerkima. Lihasmass ei tooda mitte ainult jõudu, vaid see on ka üks parimaid vahendeid jõudude nii-öelda neelamiseks või talletamiseks. Lihased on esmane kaitseliin, enne kui see jõud neelatakse sidemete ja liigeskudede poolt. Just sel hetkel lagunevad sidemed ja liigesed spordiga seotud pingete all kiiresti. Treenitud lihas stabiliseerib ka liigeseid, et kaitsta neid kahjustuste eest.
Näiteks spordis on üks parimaid kontaktivaba ACL-i rebenemise ennustajaid reielihaste tugevus. Kui lihased on väsinud, muutuvad nende toetatud liigesed üha vähem stabiilseks. 

TUNNED END TUGEVALT, TUNNED END ENESEKINDLALT

Üks kõige sagedamini tähelepanuta jäetav kaasnähtus, mis tuleneb raskuste tõstmisest, on psühholoogiline kasu. Anaboolsete ja androgeensete hormoonide sisalduse suurenemine toob endaga kaasa enesekindluse ja üldise heaolutunde. Suurem dopamiini ja serotoniini vabanemine on samuti seotud selle muutusega ning annab ka rohkem saavutus- ja positiivsuse tunnet.

Minu psühholoogiatundides ütlesid õppejõud sageli, et kui tahad ülikoolilinnakust leida kõige õnnelikumaid inimesi, siis lähed harjutusteaduse osakonda ja see on tõesti suur põhjus, miks. Lisaks kõigele, kes ei tunneks end pisut paremas vormis üldiselt paremini?

VEELGI EFEKTIIVSEMAD MEHAANIKAD

Võite mõelda lihaskoele teises rollis kui elastsest kummipaelast tagantkäe- või isegi eeskäelöögi ajal. Mida paksem on kummiriba, seda rohkem energiat suudab see venitamise ajal salvestada. Paksema lihasmassiga (mõistuse piires) saate luua sama palju pöördemomenti palju lühema tagasiulatusega. See tähendab vähem stressi nendele sidemetele ja liigestele, suurendades samal ajal suutlikkust suuremal hulgal potentsiaalset energiat visetesse panna. See juhtub passiivselt, selle asemel, et sõltuda sellest, kuivõrd tugevasti lihased tegelikult kokku tõmbuvad.

Discgolfimängijatest ei saa ilmselt kunagi kulturistid. Liikuvust ja kiireid liigutusi nõudval spordialal on lihaselise kehaehituse juures kohe ka negatiivsed küljed. Ka raskuste tõstmine ei asenda puudulikke oskusi. Mida see võib teha, on võtta Sinu poolt välja kujunenud oskused ning õige jõutreeninguga suurendada nende magnituuti ja järjepidevust. See vana vanasõna spordis kehtib igavesti, ükski sportlane pole kunagi kurtnud, et on liiga tugev!


Kuhu ma tahan selle jutuga jõuda? Aga sinna, et päris kindlasti tuleb talvisel hooajal tegeleda oma kehaga ja lihaste struktuuriga, et need kogu pika võistlusperioodi vastu peaksid. Ärge alahinnake vajadust jõusaali treeningute osas. Küll aga soovitan leida inimene, kes annaks Teile ette harjutused, mida teha. Ise pusimine võib samuti väga pahasti minna. Tänased noored (ka noored 40+ mängijad), kes te võtate ette pika võistluskalendri, ärge tehke sama viga, mida mina olen teinud. Ma ei ole kunagi olnud eriline jõusaali fänn, küll aga lähtudes oma töö spetsiifikast, pidanud siiski enam vähem okeis konditsioonis olema. Viimased 4-5 aastat on olnud aga võimalus just „logeleda“ rohkem ja siin ma olen. Hooaja alguseni on veel paar kuud aega, jõuad alustada küll jõusaaliga, kui siiani veel ei ole sellele mõelnud.


Pildid: Celin Lannusalu @discgolfvisuals