Eesti Discgolfi Liidu võistluskalender 2024 I Intervjuu Timo Juursalu ja Raimo Kimmeliga

Eesti Discgolfi Liidu võistluskalender 2024 I Intervjuu Timo Juursalu ja Raimo Kimmeliga

Eesti Discgolfi Liidu 2024. aasta esialgne võistluskalender on kinnitatud. Hooaeg algab veebruaris talviste meistrivõistlustega Harjumaal, asukoht on kinnitamisel. Eesti meistrivõistlused toimuvad 3.–6. juuli Mäetaguse ja Alutaguse discgolfiparkides ning hooajale pannakse väärikas punkt septembri lõpus Kõrvemaal, kus toimub karikasarja PRO ja AM finaal.

2024 hooaeg pole enam mägede taga ja nüüd on Sul võimalus vaikselt järgmist hooaega planeerima hakata, sest EDGL võistluskalender on paika loksunud ja kinnitatud.

23.–25.02. TALVISED MEISTRIVÕISTLUSED I HARJUMAA
2.–3.03. HARRASTAJATE TALVISED MEISTRIVÕISTLUSED I HARJUMAA
13.–14.04. EDGL KARIKAS PRO #1/AM #1 I JÕULUMÄE KOLLANE/PUNANE
27.–28.04. EDGL KARIKAS PRO #2 I KIIU
11.–12.05. EDGL KARIKAS AM #2 I OLUSTVERE
18.–19.05. EDGL KARIKAS PRO #3 I JÄRVAKANDI
1.–2.06. EDGL KARIKAS PRO #4 I ANNIKORU
15.–16.06. EDGL KARIKAS AM #3 I JÄRTA
3.–6.07. EMV MPO/FPO/SEENIORID I MÄETAGUSE/ALUTAGUSE
13.–14.07. EDGL KARIKAS AM #4 I RAKVERE
19.–21.07. HARRASTAJATE MEISTRIVÕISTLUSED I KÕRVEMAA
23.–25.08. PAARISMEISTRIVÕISTLUSED I JÕULUMÄE/SINDI
31.08-01.09. EDGL KARIKAS AM #5 I VOOREMÄE
28.–29.09. EDGL KARIKAS PRO/AM FINAAL I KÕRVEMAA

Discgolf.ee, EDGL võistluskalender

Mis on selle hooaja EDGL võistluskalendri suuremad muutused?

Timo Juursalu, EDGL-i president:

Esimene muudatus on see, et talvised meistrivõistlused toimuvad nii PRO kui ka AM divisjonidel. Suvised meistrivõistlused tõime sellel aastal varasemaks – Eesti meistrid discgolfis selgitame välja juuli alguses. Loodame, et näeme ka tänu sellele kõiki Eestimaa parimaid mängijaid meistrivõistlustel mängimas, kuna toimub nii-öelda Euroopa swing ehk siis USA-s suuri võistlusi ei ole ja sellel nädalavahetusel toimuvad enamustes Euroopa riikides meistrivõistlused. Sellel aastal ühinevad FPO ja MPO divisjonidega suurtel Eesti meistrivõistlustel ka seenior divisjonid.

EMV varasemaks toomine tõi ka PRO karikasarja etapid kevadepoole ja juba juunikuuks on selge, kes pääsevad septembri lõpus karikasarja finaalidesse ja kes Eesti meistrivõistlustele. AM karikasari aga kestab pikemalt – algab aprillis ja viimane etapp on augusti lõpus. Ka paarismeistrivõistlused on sellel aastal varasemaks toodud – paarismeistrid selgitatakse sellel aastal esmakordselt augusti lõpus.

Mis on peamised põhjused, miks antud muudatused tehti ja mis võiksid olla selle aasta võistluskalendri positiivsed küljed just mängija poolt vaadates?

Kalendri koostamine oli 2024. aasta hooajaks päris keeruline ja ega me tegelikult hetkelgi täielikult ei tea, kas meil üldse õnnestus, sest DGPT Silver series-e etapid on välja hõikamata, samuti ka Euroopa võistluskalender. Võistlusi on igatahes jätkuvalt palju, kuid selle aasta muudatused EDGL võistluskalendris peaks mängijatele andma võimaluse leida ka veel augustikuus EDGL-väliseid võistluseid.

Eesti meistrivõistluste osa sai juba eespool põhjendatud, PRO sarja varasemaks toomise idee seisneb selles, et meie parimad saaksid mõned head võistlused ja tunnetuse kätte Eestimaa pinnal, enne kui välismaad vallutama lähevad. Pean oluliseks just neid võite kodus, mis süstivad enesekindlust ka välismaal hästi esineda.

Discgolf.ee, EDGL, Eesti Meistrivõistlused

Eesti Discgolfi Liit on saanud 2024 hooajaks uue hingamise ja seoses sellega on ka liidu eesotsas mitmed muutused. Üheks muutuseks on ka EDGL võistluste korraldamine ja sellega seonduv. Uueks peakorraldajaks on alates 2024. aastast Raimo Kimmel. Ühtlasi oli Raimo ka möödunud suvel Eestis toimunud Euroopa meistrivõistluste peakorraldaja ehk TD ning ka tuleval aastal ajaloolise Disc Golf Pro Tour-i etapi European Disc Golf Festivali TD.

Raimo Kimmel, EDGL-i võistluskorraldusjuht:

Kuidas Sa ennast sellises võistluste ‘korraldus maailmas’ oled leidnud ja kui lihtsalt see Sinu jaoks käib?

Võistlusi on hea läbi viia ja korraldada, kui on tugev meeskond, keda saad usaldada. Suuresti sõltub see muidugi ka võistluse tasemest, mida korraldada. Lõppkokkuvõttes tahab iga korraldaja, et tema võistlusel osalejad tunneksid ennast hästi ja saaksid võistlust nautida. Mind tõmbas suuremate võistluste korraldamise ja planeerimise juurde Silver Leetma, kui kaasas Latitude Festivali korraldusmeeskonda. See Metrixi paika saamine oli tookord ikka päris korralik ettevõtmine. Täna käib see juba palju lihtsamalt.

Siis tulid vahepeal erinevad EDGL võistluste läbi viimised ja korraldamine; Masters divisjonidele mõeldud võistlused ja muu.

Üks asi on korraldada väiksem PDGA võistlus ja hoopis teine maailm on korraldada näiteks EM-i. Olen siiralt tänulik võimaluse eest kuuluda EM-i korraldanud meeskonda. See oli ulme, mida see meeskond ära tegi. Alates kandideerimisavalduse kokku panemisest kuni võistluse läbi viimiseni. Ausalt, minul isiklikult ei olnud õrna aimugi, kui suur on see töö ja vaev, mis tuleb enne võistlust ära teha. Kui veel korraks EM-l peatuda, siis korraldusmeeskond võib ju planeerida, välja mõelda ideid ja paika panna tegevusplaanid, aga kui sul ei ole inimesi, kes need ideed ja plaanid ellu viiksid, siis on kogu eelnev tegevus luhta läinud. Siinkohal tahan veelkord siiralt tänada kõiki vabatahtlikke, kes EM-i edukale kordaminemisele kaasa aitasid.

Ehk et nüüd, peale EM-i korraldamist, tunnen ennast päris hästi. Lihtsat ei ole siin muidugi mitte midagi. Ka tavalist nädalamängu ei tohiks “lihtsalt teha”, vaid ikka alati paremini.

Nüüd kui Sa oled uuel hooajal eest vedamas EDGL võistlusetappe, siis mis oleksid Sinu peamised eesmärgid või sammud, mida Sa sooviksid ühes Eesti discgolfi kogukonnaga edasi astuda või millised takistuskohad ületada?

Olen saanud selle teadmisega, et minust saab EDGL võistlusetappide korraldaja, alles mõned päevad harjuda. Suuresti on Jako Känd 2024. aasta etapid ja võistluspaigad juba ära planeerinud, nii et 2024 läheb pigem Jako plaanide järgi. Kindlasti ei taha juba saavutatud korralduse taset allapoole lasta.

Eesti Discgolfi Liidu karikaetapi võistlused, nii PRO kui AM divisjonidele, on olnud juba aastaid võistleja jaoks üheks olulisemateks proovikivideks. Siinkohal teevad mitmed mängijad oma esimesed ‘päris’ võistlused, kui tullakse mängima AM etappe, liigutakse divisjoni redelil AM etappidelt PRO etappidele või saadakse oma esimesed suurimad võidud PRO divisjonides. Kas on tulemas korralduspoole peal ka mõningaid suuremaid muutuseid, kui silmas pidada nii AM kui ka PRO etappe?

2024 ei ole päris kindlasti suuremaid muutuseid oodata. Mingeid väiksemaid tegevusi tuleb ikka planeerida, aga eks nendest saab siis täpsemalt rääkida, kui need ka korralikult läbi on mõeldud ja kui need edendavad ja kaasa aitavad sarja paremaks muuta. Karikasari algab 2024. aasta aprilli keskel, nii et natukene on veel aega sättida. Siinkohal kindlasti üleskutse mängijatele, kes karikasarjas osalenud. Kui teil on tähelepanekuid kitsaskohtadest, siis andke mulle palun nendest märku.

Vabalt võib seda teha, kas läbi Messenger-i või kui kuskil kohtudes, astuge julgelt ligi ja võtke nööbist kinni. Proovime ühiselt arutledes leida lahendusi, mis muudaksid karikasarja meie kõigi jaoks paremaks ja atraktiivsemaks.

Üheks tulisemaks arutlusteemaks on alati olnud koondis ja selle liikmete valimine. Eelnevalt on kasutatud koondise moodustamisel EDGL-i poolt valmistatud koondise abitabelit. Siiani on koondise punktide saamisel olnud väga suur osakaal just EDGL-i etappidel ning oluline on ka eelnevate aastate sooritus. Tihtipeale meie oma Eesti-sisesed võistlused kattuvad aga ka välisvõistlustega. Kui siiani on mitmed Eesti PRO mängijad saanud rahus valida Eesti etappide asemel mõne välisvõitluse, sest tabelis koht on eelnevate aastatega tugevalt kinnitatud, siis kuidas on sellel aastal? Millised on suurimad muutused seoses koondise pingerea moodustamisel? Kui suur osakaal on eelnevate aastate tulemustel, kui suur osakaal EDGL-i võistlustel ning kas osakaal on suurenenud ka välisvõistlustel osalemine?

See vist on veel EDGL-i poolt välja ütlemata, aga jah, ma olen alates 2024 taaskord seotud discgolfi koondisega. Abitabel ei kao kuskile, küll aga elab see läbi uuenduskuuri ja mõnevõrra teistsugused sisendid, kui senini. No näiteks hakatakse eraldi arvestama Major, Silver Series, Soome Pro Tour ja DGPT osalemist. Ja mitte ainult, ka nendel võistlustel saavutatud koht muutub oluliseks, sest nende eest saab kohapunkte. Laias laastus on see just meie Pro mängijatele mõeldud aga kui sinu tase on sellisel tasemel, et sul õnnestub suurtele võistlustele “peale saada”, siis see väärib tähelepanu.

Ka Eestis võisteldes on võimalik häid tabeli punkte koguda, sest eraldi arvestust peetakse Eesti meistrivõistlustel osalemist (nii talvised kui suvised), karikasarjas osalemist kui ka PDGA C, B ja A kategooria võistlustel osalemist. Samuti ei kao ära PDGA reitingu tähtsus. Suurim muutus kindlasti saab olema see, et tabelit peetakse 1-aastase tsükli kohta, see tähendab, et “vana rasva pealt” enam kaugele ei kelguta. See muudab pingerea palju ausamaks ja minusugune ürgne igiliikur platseerub tabelis just täpselt õigele kohale. Uus tabel ja uus süsteem saab kindlasti koos selgitustega mängijatele teada antud käesoleva aasta detsembris, et kõigile oleks 2024. aasta alguseks ühine arusaam, kuidas tabel toimib.

Discgolf.ee, Mauri Villmann

Kui palju üldse arvestatakse otsuse tegemisel nii-öelda koondise pingerea abitabelit või vaadatakse mõningatel juhtudel ka tabelist mööda?

Pingerea tabel annab endiselt ja jätkuvalt sisendi, kes valikusse pääsevad ja kelle vahel valikuid tehakse.

2024 tahame sisse viia “kapteni valiku”. Näiteks, kui mõni alustav, aga tohutult andekas ja häid tulemusi näidanud mängija ei ole mingitel põhjustel abitabelisse saanud, aga ta on jäänud silma ja peaks kindlasti olema koondises, siis see olekski see “kapteni valik”. Loomulikult loeb siin ka asjaolu, mitu kohta on antud divisjonis Eestile antud. Lisaks veel peab valikus olev mängija vastama korraldaja poolt etteantud nõuetele. EM-i puhul näiteks peab olema mängija võistelnud teatud arvu võistluseid, et ta üldse valikusse saab, peab olema kehtiv PDGA reiting, ei tohi olla kehtivaid PDGA rikkumisi, jne. Lisaks vaatab siinkohal ka EDGL, et mängijal ei oleks rikkumisi EDGL-i vaates.

Sellel hooajal on toimumas taaskord tiimide MM, mis sellel korral toimub lausa Austraalias, millal antud võistlus toimub ja mis ajaks nimetatakse uus koondis?

Tiimide MM toimub jah 2024. aastal Austraalias, 6.–9.11.2024. Rada on sama, kus varasemalt on toimunud 2015. ja 2017. aastatel “The Aussie Open”. Uus koondis nimetatakse vastavalt antud võistluse juhendis välja toodud tingimustele. Kuna aga täpsem juhend avaldatakse alles 2024. aprillis, siis hetkel rohkem infot jagada ei oska.

Aasta esimeseks suureks võistluseks on teadagi, et talvised meistrivõistlused. Siikohal Eesti discgolfarite arvamused lahknevad, üks osa ütleb, et talvel ei peaks meistreid selgitama ning teine osa arvab, et miks mitte. Talvised meistrivõistlused on siiski tulemas, mis on sellel aastal teisiti?

Tõsi, mängijad on koondunud kahte leeri. Pean tunnistama, et ma ise kuulun ka sinna leeri, kes ütleb, et talvel ei peaks meistreid selgitama. Miks peab aastal kaks korda meistrit välja selgitama ja kumb neist on siis suurem meister, kas talvine või suvine? Aga EDGL aegade algusest on see nii olnud ja pigem see traditsioon jääb.

Omaette küsimus on veel see, kas talvine peaks olema PDGA kategooria võistlus või mitte. Ka siin lahknevad mängijate arvamused. Ühed ütlevad, et jah, teised jällegi, et ei. Mina ise arvan, et ei peaks olema aga minu “nõuandev kogu” arvas ühehäälselt, et peab olema. Peale konstruktiivset arutelu on ja jäävad talvised meistrivõistlused PDGA kategooria võistluseks.

Kas just teisiti, aga näiteks toimuvad talvised ühel rajal ja kahel erineval nädalavahetusel. Ühel nädalavahetusel on PRO divisjonid ja teisel AM divisjonid.

Kus toimuvad Eesti talvised meistrivõistlused 2024? Nii AM kui PRO. Miks just seal? Kuidas üldse radasid suuremateks võistlusteks valitakse, millised on kriteeriumid, millised rajad langevad kohe valikust välja?

Eesti talvised meistrivõistlused toimuvad Harjumaal, Tallinna lähistel. PRO võistlus toimub 23.–25.02.2024 ja AM võistlus 2.-3.03.2024. EDGL-i poolt on sõelale jäänud kaks rada, Järve ja Maardu. Ma ei ole jõudnud Maardu rajaga veel tutvuda, aga teen seda kindlasti lähiajal. Seejärel on mulle antud volitus otsustada, millisel rajal toimuvad võistlused. Kindlasti saab see selgeks käesoleva aasta detsembriga, nii et natukene veel kannatust.

Radade valik võistlusteks käib EDGL-i poolt välja töötatud radade hindamiskriteeriumite järgi. Kriteeriumid on leitavad EDGL-i kodulehelt siin.

Kindlasti vaadatakse ka infrastruktuuri, tii-alade kvaliteeti, ohutust, prügikastide ja WC-de olemasolu ja muud.

Näiteks EM ja PRO Tour võistlustel on veel omad nõuded juhenditesse sisse kirjutatud, millistele tingimustele rada peab vastama.